В період, коли франківці купували продукти для великоднього кошика, сім’я Т. придбала путівку в екзотичну Шрі-Ланку. І все було б чудово, якби не декілька «але».
Чудова ціна не завжди ≠ відмінний відпочинок
Днями франківка О. Т. розповіла нам деталі своєї відпустки у Шрі-Ланці. Про її досвід було б цікаво почути й іншим франківцям, які планують весняну чи літню відпустку за кордоном.
«Спочатку, все було добре. Ми звернулися у філіал туристичної компанії TPG та придбали путівку на 9 ночей. «Горіли квитки» на літак, тому путівка була відносно не дорогою, готель ми обирали самостійно», — розповідає дівчина.
Після оплати путівки, сім’ї виручили фірмовий конверт з ваучерами та квитками. До слова, після прибуття на місце, туристів має зустрічати представник фірми, у якої вони придбали путівку. Принаймні, так їм розповіли в агенції. Однак, вже на Шрі-Ланці чоловік з дружиною помітили, що на конверті, який їм вручили в Франківську, маленькими літерами пише назва іншої агенції.
«Тому, в аеропорті нас зустрів представник вже цієї іншої фірми, про що нас не повідомляли у франківському офісі, а також, що не прописано в договорі. Та попри це, нас заспокоїли і сказали, що завтра (на наступний день відпочинку) з нами зустрінеться гід, який буде супроводжувати та консультувати весь час перебування на острові», — розповідає дівчина.
Пройшов день, другий, третій…восьмий день відпочинку, а гід так і не зустрівся з франківцями. І за день до вильоту чоловік з дружиною почали «бити на сполох» та телефонувати на номери, які були вказані у конверті з путівкою. Один з них взагалі не відповідав, а абонент іншого номера взагалі був здивований, чого туристи до нього телефонують і для чого. Дзвонили також у франківський офіс, де їм сказали, що все з’ясують.
«Настав день вильоту, ми продовжували до всіх дзвонити, бо вже незабаром посадка на літак. З готелю нас вже виселили, ми з трьома дітьми вже на вулиці чекали свого трансферу» — говорила дівчина.
З франківського офісу сім’ї пояснили, що трансферу довго немає через завантаженість туристами і вже скоро приїде автомобіль. З готелю до аеропорту потрібно їхати близько 5 годин, тому франківці почали хвилюватися, щоб встигнути на літак додому. Однак, після тригодинного очікування під готель приїхав автобус без «завантажених туристів», але з розлюченим водієм.
«У нас троє дітей, яких ми хотіли пристебнути в автобусі, але ременів безпеки там взагалі не було передбачено. Розлючений водій дуже небезпечно та швидко їхав. Ми не мали іншого виходу, як їхати з ним, а якби відмовилися, то були б змушені пропустити наш рейс та оплачувати самостійно зворотні квитки», — зазначає франківчанка.
В аеропорті сім’я Т. була вже за 2 години 40 хвилин замість очікуваних п’яти годин.
«І все було б добре, якби перед нами елементарно вибачилися через таку погану організацію відпочинку. Адже гід нас мав супроводжувати весь відпочинок, консультувати по різних питаннях. Ми не знали, що можна з собою брати у ручний багаж в літак, через що потім виникли проблеми в аеропорті… Тому, по приїзді ми розповіли мої негативні відгуки в філіал, і вимагали, щоб цю інформацію розповіли керівництву в Києві. За їхніми словами (ред. — представниками фірми) у Києві все знають, і якщо захочуть вибачитися, то самі зателефонують», — каже дівчина.
25 квітня представники туроператора в Івано-Франківську порадили туристам написати офіційну скаргу та акт неякісно наданих послуг. У філії сім’ї показали їхню переписку з головним київським офісом. Щодо відсутності гіда, з Києва взагалі не коментували, а от про трансфер написали: «Проблема вирішена, бо автомобіль був поданий». А про вибачення годі й чути.
«На те, що ми чекаємо їхніх вибачень, вони відписали, що особисто не зв’язуються з туристами і переклали вибачення на франківську агенцію. Та нас це не влаштовує», — скаржиться дівчина.
Можна здогадуватися, що такі ситуації з туристичними фірмами можуть виникати дуже часто. Однак, наслідки у всіх різні. Справа в тому, що якби франківські туристи самі не почали цікавитися трансфером до аеропорту, про них взагалі могли забути, і тоді вже вони були б змушені самостійно оплачувати дорогу назад. Зазначимо, що квиток в одну сторону для однієї людини може коштувати більше 10 тисяч гривень.
Тому, ми поцікавилися в юриста, чи можуть ці туристи, а також всі інші, хто потрапляв в подібні ситуації сподіватися на вибачення чи можливо відшкодування яких-небудь моральних збитків.
Юрист сказав, що можуть, але: «У договорі нічого сказано про гіда, тому вимагати в туроператора вибачення через відсутність гіда, немає юридичних підстав». Правозахисник також наголосив, що потрібно уважно читати всі пункти договору, навіть, якщо люди дуже довірять агенції, адже лише прописане в договорі має юридичну силу.
В подібних ситуаціях юрист рекомендує впродовж 14 днів написати скаргу-претензію в головний офіс туроператора в Київ. Але, це має бути рекомендований лист з повідомленням про вручення. «Електронні листи не можуть мати юридичної сили для розгляду цієї ситуації. Тому, потрібно надсилати поштою і це буде гарантувати, що компанія лист отримала і повинна дати відповідь своєму клієнту», — зазначає правозахисник. І потім вже з цією відповіддю, туристи зможуть звернутися в інспекцію з питань захисту прав споживачів і вони можуть почати розгляд цієї ситуації.