На фоні значної кадрової кризи у судовій системі в Україні, Апеляційний суд Івано-Франківської області провів інспекцію кадрів судів в області. З метою оприлюднення цих даних було скликано круглий стіл.
Раніше 0342.ua повідомляв, що апеляційний суд Івано-Франківської області залишився без 12 суддів, що призвело до скорочення суддівського штату майже вдвічі. Це негативно позначиться на строках розгляду справ і не тільки.
«Кадрова криза, на мою думку, це наслідок недуже вдалої судової реформи. Законодавці не продумали і не передбачили наслідків, з якими ми маємо боротися», — зауважив голова Апеляційного суду в області Богдан Гриновецький.
Він зазначив, що, незважаючи на гостру нестачу суддів, показник розгляду апеляційних справ в Івано-Франківській області вищий, ніж в середньому по всій Україні, як в кримінальних справах, так і в адміністративних справах.
Як повідомили доповідач, особливо критична ситуація склалася саме в районних судах. В Яремче вже півроку немає жодного судді. В Тлумачі і Снятині залишилося по одному діючому судді, в Городенці та Тисменці — по двоє. Але цього не достатньо для формування суддівської колегії, яка має складатися з трьох суддів.
Найбільша проблема через це виникає з цивільними справами, адже їх не можна передавати на розгляд в інші суди, справи накопичуються, що викликає значне суспільне невдоволення. Винятком є кримінальні справи, рятує те, що їх можна передати до судів, де можливо сформувати суддівську колегію.
В Івано-Франківську головні проблеми виникають з кримінальними справами. В кримінальній палаті лишилося 7 суддів, з них 3-є випадають з суддівських колегій, так як, за законом, якщо суддя брав участь у досудовому слідстві, він вже не може входити до його складу.
За словами перс-секретаря обласного Апеляційного суду Галини Безусової-Попович, надання повноважень суддям гальмується єдиною формальністю — підписом Президента. При чому в найближчому майбутньому ніхто не сподівається на виконання даної формальності.
«Ми роками чекаємо на поновлення повноважень "суддів-п’ятирічок", проте верховна рада зараз зайнята формуванням верховного суду», — коментує Богдан Гриновецький.
Також пані Галина наголосила, що найбільшого загострення ситуації зі строками розгляду цивільних справ слід очікувати з настанням літа. Коли почнуться шкільні канікули, різко зросте кількість справ, в яких розлучені батьки вимагатимуть дозвіл вивезти дитину на відпочинок за кордон та подібні. Їх будуть намагатися розглядати в першу чергу, проте затягування строків все одно матиме місце.