Івано-Франківськ – місто, в якому стрімко розвивається будівельна галузь. Щороку тут споруджують все нові й нові житлові квартали. Ринок нерухомості пріоритетний для обласного центру, і кожна влада, розуміючи це, часто йде забудовникам на усілякі поступки. А що ж Івано-Франківськ і його мешканці отримують натомість?
Так, за січень-жовтень 2016 року підприємства Івано-Франківська виконали будівельних робіт на суму 672,2 млн грн, що складає 69% від загальнообласного обсягу. Також протягом січня–вересня 2016 року в місті й селах, підпорядкованих міській раді, здані в експлуатацію 979 квартир загальною площею 79,2 тис. м², у тому числі в обласному центрі – 771 квартира на 58,5 тис. м². Порівняно з січнем–вереснем 2015 р. загальна площа зданого в експлуатацію житла зменшилась у 2 рази, – пише "Місто".
Навколо активного розвитку будівельної галузі соціальна сфера й інфраструктура розвиваються в рази повільніше. Проте будівельні компанії – це представники приватного бізнесу, основне завдання яких – будувати якісне житло й дотримуватися умов містобудування. Також слід зазначити, що із суб’єктів будівельної галузі не тільки стягують загальноприйняті податки, а й залучають їх до пайової участі у створенні й розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тобто вони є платниками пайового внеску. Однак містяни б’ють на сполох, бо садочків, шкіл, зелених зон у місті катастрофічно бракує. Та чи варто нарікати на будівельні компанії? Може, причиною є нераціональне використання коштів органами місцевого самоврядування або відсутність стратегії розвитку міста чи нового генерального плану?
Головне – заплатити
Пайова участь – це внесок забудовника у розвиток інфраструктури міста. Кошти, які перераховують у бюджет, у результаті повинні використовувати тільки на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури – сфер, які забезпечують функціонування міста і необхідні для комфортного життя мешканців. Під інженерно-транспортною інфраструктурою маємо на увазі водопроводи, каналізацію, мережі теплопостачання, насосні водопровідні та каналізаційні станції, теплові пункти, наземні або підземні лінійні об’єкти для пересування людей, транспортних засобів. А соціальна інфраструктура – це об’єкти, призначені для задоволення соціальних, культурних, освітніх, медичних потреб мешканців міста: садочки, школи, лікарні, заклади культури.
Залучення будівельних компаній до пайової участі передбачає чинне законодавство України. Процедура сплати пайового внеску обумовлена в положенні «Про пайову участь замовників будівництва у створенні й розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» № 1231-38, що було прийняте рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 р. Воно передбачає, що 70% коштів, отриманих від сплати пайового внеску, спрямовують на розвиток соціальної інфраструктури міста, а 30% лишають на інженерно-транспортну.
Загалом, розмір пайової участі становить 7% від вартості будівництва для нежитлових споруд, а 4% – для житлових. При будівництві враховують загальну житлову площу або площу цілої будівлі, якщо йдеться про нежитлове будівництво. При добудовах враховують тільки площу частини об’єкта, що добудовується. При сплаті пайового внеску забудовник за власним зверненням повинен укласти тристоронній договір про пайову участь. Під час укладання договору останній спочатку сплачує 20%, а після введення об’єкта в експлуатацію – решту, гроші потрапляють до міського бюджету. Відповідно до статті 71 Бюджетного кодексу України сума пайової участі є складовою міської казни і її спрямовують на видатки з бюджету розвитку – будівництво, капітальний ремонт і реконструкцію об’єктів соціально-культурної сфери, житлово-комунального господарства. Розподіляють кошти відповідно до рішень міської ради.
Отже, завдання забудовника – сплатити внесок, а грошима розпоряджається міська рада, і власне депутати визначають, що є пріоритетом для громади – ремонт пологового будинку чи доріг.
Пайова участь забудовників
Від сплати можуть звільнити:
З 1 січня по 14 жовтня 2016 року за укладеними угодами про пайову участь замовників будівництва у створенні й розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста нарахований 51 млн грн пайового внеску. Сплачена сума становить 14 145 436,2 грн за 108 укладеними угодами про пайову участь.
Бачимо, що 29,3 млн грн досі в повітрі, бо не всі об’єкти наразі здані в експлуатацію. Зокрема, пайові внески складають:
· від будівництва житлових будинків – 8 837 713,07 грн;
· від будівництва нежитлових будинків – 806 595,88 грн;
· від під'єднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення – 5008,00 грн.
Також Івано-Франківська міська рада прийняла три рішення про звільнення й зменшення пайової участі замовників будівництва: №25 від 2.01.2016 року, №177-6 від 08.07.2016 року, №252-7 від 19.08.2016 року.
Звільнені від сплати пайової участі:
· ТзОВ «Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство «МЖК Експрес-24», щодо будівництва житлового будинку з торговими приміщеннями на розі вул. Бельведерської – Новгородської – 171 036,34 грн;
· релігійна громада УПЦ КП «Всіх святих землі української», щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку зі вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення на вул. В. Івасюка, 7 – 56 895,26 грн
· ТзОВ «Торговий дім «Інвестбудсервіс ЛТД», щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку зі вбудованими торговими приміщеннями на вул. Гната Хоткевича, 65А – 270 127,20 грн
· Публічне акціонерне товариство «Івано-Франківський м’ясокомбінат», щодо будівництва мийки автоцистерн та вантажних автомобілів на вул. С. Петлюри, 10;
· Ямницька сільська рада, щодо під’єднання до централізованих систем каналізації м. Івано-Франківська;
· Циркін Іван Іванович, щодо реконструкції квартири №3 з добудовою на вул. Курінного Чорноти, 7;
· Кіндрат Любов Миколаївна, Кіндрат Ярослав Михайлович, щодо реконструкції частини горища загального користування під творчу майстерню на вул. Галицькій, 15;
· Савчин Василь Ярославович, Савчин Ганна Дмитрівна, Савчин Василь Васильович, Савчин Наталія Василівна, щодо реконструкції квартири №2 з добудовою на вул. М. Підгірянки, 25.