Що символізує купання на Водохреща і чи варто пірнати у крижану воду?

Здавна вважається, що купання на Водохреща сприяє зміцненню духу та здоров'я, а людина, яка пірнула в ополонку на свято Водохреща, змиває з себе гріхи.

О. Роман Влашин розповідає, що ще до хрещення Русі цього дня люди святкували одне з язичницьких свят. І щоб відійти від нього, князь Володимир охрестив Київську Русь, а Церква у свою чергу на місці "поганського свята" започаткувала святкування Водохреща — хрещення Іваном Хрестителем Ісуса Христа на річці Йордані. У східному обряді хрещення відбувається через занурення у воду. Коли людина приймає хрещення, то змиває первородний гріх, з яким народжується (гріхом Адама і Єви). Ісус же ж прийшов до Івана Хрестителя не за прощенням, оскільки, як Бог, не мав жодного гріха, а щоб на усій Землі освятити воду, у яку може зануритися кожен християнин. Тепер на Водохреща християни з одного боку сповнюють звичай, який сповнював Ісус Христос — занурюються у воду, аби омитися нею і таким чином освятитися, а з іншого, — це занурення пригадує кожному про момент його хрещення, коли відбулося прощення первородного гріха. Так люди готуються до прийняття Христа.

Однак, купання в ополонці має істинно духовний сенс лише для глибоко віруючої людини, яка зранку йде до церкви і просить у Господа благословення. Для інших — це забава, що граничить з небезпекою захворіти, а не очиститися й оздоровитися. Наважившись на такий крок, вам слід усвідомити для себе, чого саме ви чекаєте від купання? Чи це всього лише данина моді і прагнення до "подвигу", чи ви дійсно робите це з духовним змістом? Якщо перше, то не варто спокушати Бога і піддавати ризику своє здоров'я!

Чим може бути небезпечне купання у крижаній воді, 0342.ua поцікавився у лікаря-імунолога: "Взагалі-то медики рекомендують загартовуватися, але загартовуватися поступово: спочатку обтиратися рушником, потім купатися у воді кімнатної температури і так крок за кроком. Якщо людина не готова до цього, то краще цього не робити. Якщо ж у людини є певні хронічні захворювання, наприклад, серцево-судинні, то пірнання у крижану воду може призвести до ускладнення перебігу цих хвороб. Також це може призвести до застуди сечового міхура, статевих органів, а в подальшому до проблем з дітородінням. Тому, якщо й пірнати в ополонку, то робити це дуже швидко і одразу обтиратися сухим рушником, вдягтися і зігріватися. Але здорові люди, які вірять у те, що буде все добре, щороку пірнають в ополонку і почуваються чудово. Вочевидь, важливу роль тут відіграє й психологічне налаштування. Важливим є й те, щоб ні перед пірнанням в ополонку, ні після, людина не вживала спритного. Можна взяти з собою у термосі гарячий чай і випити його після пірнання, щоб судини розширилися".

Вже протягом 5-ти років традицію купання на Водохреща притримується і працівниця редакції 0342.ua: "Я не одразу пірнула у холодну воду. Спочатку почала загартовувати організм — обливатися щоранку холодною водою. І вже так, після двох років загартовування я вирішила скупатися у річці на Водохреща. Скажу, що купання дещо відрізняється від обливання. Бо коли заходиш у крижану воду, то трохи ломить ноги. Пірнаю я не з головою. Не плаваю, лише тричі занурююся. Після чого швиденько витираюся і одягаюся. Перед пірнанням також не готуюся ніяким чином, не розминаюся, як рекомендують. І не п'ю нічого гарячого. Скажу, що після цього досить приємне відчуття: спочатку все тіло ніби поколює голками, а вже коли одягнутися, то немов жар біжить по тілу. Після купання на Водохреща я ще ні разу не хворіла. Можливо й тому, що організм загартований. Але знаю людей, які не загартовуються, але притримуються цієї традиції і купаються щороку".