У рамках відзначення Міжнародного дня боротьби з рабством сьогодні, 2 грудня, в Івано-Франківську відбувся автопробіг під гаслом "На запчастини тільки машини!". Дана акція має інформаційний характер. Її організатори, а саме департамент соціальної політики Івано-Франківської ОДА та БФ «Карітас Івано-Франківськ», ставили за мету донести людям інформацію про те, як вберегти себе від рабства, зокрема трудового, а також куди звертатися, щоб отримати необхідну допомогу, якщо людина стала жертвою торгівлі.
Розпочався захід біля стін адмінбудівлі, звідки колона автомобілів вирушила до візового центру, що по вул. Тролейбусна, 4а. Там для осіб, які подають документи на візу, організували інформаційну акцію. Людям роздали буклети з інформацією, як себе вберегти від рабства, експлуатації та як діяти у разі такої біди, — інформує 0342.ua.
За словами заступника голови Івано-Франківської облдержадміністрації Ігоря Пасічняка, на сьогодні в області зареєстровано 18 людей, які отримали статус постраждалого від торгівлі людьми.
"У рабство людина може потрапити не тільки за кордоном. У нас офіційних даних немає, проте я можу припускати, що такі речі можливі і в межах нашої країни. Торгівля людьми, — це в тому числі й трудове рабство. Якщо людина працювала на заробітках у Києві чи в Одесі на будові, а з нею не розрахувалися, забрали документи і змушували працювати, це теж саме трудове рабство. І вже в межах нашої країни", — зазначив Ігор Пасічняк.
Заступник голови Івано-Франківської ОДА Ігор Пасічняк про заробітчан
Іноді люди у пошуках заробітку за кордоном наражають себе на небезпеку. А все, — через незнання та довірливість. Тому соціальні служби, церква, благодійні фонди та державні органи поліції стараються запобігти таким випадкам, дати людям необхідні знання.
Я особисто знаю кількох людей, які шукали, де б продати свої органи, бо були доведені до відчаю
"Церква старається стати на захист таких людей. Тому що люди, які доведені до відчаю, чи то через економічну кризу, чи кредити, здатні на все, аби заробити копійку. Я особисто знаю кількох людей, які шукали, де б продати свої органи, бо були доведені до відчаю, — розповідає директор БФ "Карітас" УГКЦ отець Володимир Чорній. — Що стосується рабства робочого чи сексуального, то це є реальність. І ми це бачимо. На сьогоднішній день ми опікуємося 11-ма людьми, які потрапили у трудове рабство. Частина з них має статус постраждалого. Ми надаємо їм як медичну, так і юридичну консультацію. Якщо необхідно, то й матеріальну допомогу. Стараємося їх і перекваліфікувати та дати їм роботу, щоб вони працювали і забезпечували свою сім'ю".
о. Володимир Чорній про підопічних
Якщо раніше частіше експлуатували жінок, то на даний час експлуатація жінок і чоловіків десь на рівні
За словами старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Олега Тринчія, люди, які дійсно мають статус постраждалих, рідко звертаються у поліцію. І, в основному, це ті, хто перебували у рабстві за кордоном.
"Якщо раніше частіше експлуатували жінок, зокрема сексуально, то на даний час експлуатація жінок і чоловіків десь на рівні. Але це вже трудова експлуатація. Наразі відкрито одне кримінальне провадження за ст. ч.2. ст.149 ККУ, у якому є двоє постраждалих осіб", — зазначив Тринчій.
Старший оперуповноважений сектору кримінальної поліції Олег Тринчій про недовіру постраждали від рабства до поліції
Тож варто наголосити, що постраждалим від рабства особам слід звертатися у центр соціальних служб управління у справах сім'ї, дітей та молоді. Там потерпілим надають як юридичну, так і психологічну підтримку. Більше того, у Верховині функціонує центр реабілітації, куди можна звернутися і перебувати там час, необхідний для психологічної стабілізації та юридичної допомоги.
(волонтери вирушають на автопробіг)
Довідково:
Міжнародний день боротьби за скасування рабства відзначається щорічно 2 грудня. Дата обрана не випадково, саме 2 грудня 1949 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами.