Сьогодні, 22 червня, в рамках проектної ініціативи "Розробка та впровадження Івано-Франківської "BUSINESS AGENDA" та за сприяння Центру міжнародного приватного підприємництва CIPE, у приміщенні Туристично-інвестиційного центру відбувся круглий стіл за участі представників Коаліції малого та середнього бізнесу Прикарпаття, Ради підприємців Івано-Франківська, органів влади та місцевого самоврядування.
На зустрічі обговорювалися найбільш актуальні на бізнесу питання та шляхи їх вирішення на місцевому рівні, пише 0342.ua.
В результаті круглого столу, який був проведений 24 травня, представники бізнесу окреслили найголовніші для них питання, які стосуються сфери надання адмінпослуг, торгівлі та ресторанного господарства, у сфері містобудування, архітектури та будівництва, питання земельних відносин, транспортних послуг та регуляторної діяльності.
Загалом було опитано 235 підприємців та бізнес-асоціацій які надали список проблем (бізнес вимог). Серед основних: розробка нового генплану міста, інвентиризація послуг ЦНАПу, розробка механізму надання рекламних каманій, електронна система голосування у міській раді, забезечення викладення регуляторних актів діючої редакції, відшкодування перевізникам витрат на пільгові перевезення, усунення "паперової" бюрократії та залишити на існуючому рівні ставки єдиного податку. Також місцеві бізнесмени вбачають проблеми у сфері земельних питань.
Хочеться, щоб у нас розвивалося виробництво, адже це збільшує кількість робочих місць. Наразі є 4,5 га землі, яке місто може надати для виробництва
За словами міського голови Руслана Марцінківа, землі в оренду місцева влада надає переважно на довготривалий термін — до 10 років. Є випадки коли договора укладаються на короткострокову оренду з певними умовами, — наприклад до моменту будівництва дороги у тому місці. Позитивним є й те, що нещодавно місто продало з аукціоні дві земельні ділянки (0,12 та 0,14 га) майже за 4 млн грн. Також мер наголосив, що найбільше місто сприяє виробництву.
"Хочеться, щоб у нас розвивалося виробництво, адже це збільшує кількість робочих місць. Наразі є 4,5 га землі, яке місто може надати для виробництва. Хотілося б щоб в місто заходило високотехнологічне та екологічне виробництво", — каже Марцінків.
Ще одним наболілим питанням для місцевих підприємців є процедура щорічного отримання дозволів для ведення окремих видів підприємницької діяльносіт, зокрема встановлення літніх майданчиків чи МАФів.
Щоб спростити цю процедуру, представники бізнесу пропонують автоматично продовжувати дозвола, при умові дотримання всіх вимог, а не розглядати звернення на засіданнях міськвиконкому.
Також в Івано-Франківську спостерігається брак робочої сили у сфері робітничих професій. Тож мерія усіляко намагається сприяти підприємствам у набранні персоналу, —укладаються меморандуми з ПТУ та іншими навчальними закладами міста аби залучати молодь у місцеве виробництво.
"Наша молодь їде працювати у Польщу, бо там у 3 рази більші зарплати. Там вистачає роботи, але не вистачає кадрів. Ми не проти, щоб учні ПТУ набиралися досвіду у виробництві за кордоном, але ми зацікавлени в тому, щоб наші робітничі кадри йшли на наше виробництво", — каже Руслан Марцінків.
Один з представників бізнесу висловив і свою думку щодо питання кадрів:
"За кордоном дійсно важка праця. Руки спухають, але люди знають за що вони працюють. І йдуть на це свідомо, їх туди ніхто не посилає. Там важко, але можна заробити. Ми можемо підняти зарплати і у 3 і у 5 разів. Але звідки гроші ці взяти, якщо наша держава все знецінює: нашу працю, пенсії, доходи".
За кордоном дійсно важка праця. Руки спухають, але люди знають за що вони працюють. Ми можемо підняти зарплати і у 3 і у 5 разів. Але звідки гроші ці взяти, якщо наша держава все знецінює: нашу працю, пенсії, доходи
За словами голови правління МГЦ "Еталон" Лесі Аронесь, проблема з кадрами виникає тому, що наш ринок не прогнозований, а навчальні заклади віддалені від підприємств:
"В нас немає прогнозів щодо того, які спеціалісти будуть затребувані через 5 років. А навчальні заклади не готують спеціалістів, які потребує ринок, а сотнями випускає одних і тих же, на які раніше отримали ліцензії".
Ще одним важливим питанням для місцевих підприємців є інформаційно-консультативна підтримка бізнесу щодо виходу на ринок ЄС. Тут найбільше виробників цікавить детальна інформація про те, які сертифікати вимагає ЄС та які вимоги до виробництва продукції. Також є проблема у недостатній промоції місцевих товаровиробників.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супермаркети зневажають місцевих виробників, натомість дають можливість заробити російським
Слід також зазначити, що одне з питань, які розглядалися сьогодні, вже вирішене. Це відкритий реєстр комунального майна, зокрема те, яке надано, або може бути надано в оренду. Переглянути цю інформацію можна на сайті МВК у розділі "Бізнес та інвестиції".