У вівторок, 21 лютого, відзначається Міжнародний день рідної мови, проголошений ЮНЕСКО у листопаді 1999 року.
Ця дата була обрана на знак пам'яті подій 21 лютого 1952 року, коли у столиці Бангладеш Дацці була розстріляна демонстрація студентів, які вимагали захистити свою рідну мову бенгалі та визнати її одною із державних.
Фахівці стверджують, що мова перебуває під загрозою зникнення, якщо у певному суспільстві її перестають вивчати понад 30% дітей.
У 2009 році ЮНЕСКО підготувала атлас мов світу, які перебувають під загрозою існування. Згідно з даними атласу, за останні три сторіччя з існуючих 6000 мов у світі 200 зникло, 538 перебувають у критичному стані, 502 мовам загрожує серйозна небезпека, 651 перебувають у небезпеці та 607 - у стані нестійкості.
Приблизно 2500 мов перебувають під загрозою зникнення. ЮНЕСКО виділила п'ять груп мов, які перебувають у стані нестійкості, небезпеки, серйозної небезпеки, критичної ситуації і повного зникнення.
У країнах Африки, де розповсюджено близько 2000 мов, 10% із них можуть зникнути у найближчі 100 років.
Дані атласу показують, що такі країни як Індія, США, Бразилія, Індонезія та Мексика, де найбільша кількість розмовних мов, одночасно входять до числа тих, де є найбільша кількість мов, що перебувають під загрозою зникнення.
Раніше повідомлялося, що соціальні мережі типу Facebook, YouTube і навіть відправка простих текстових повідомлень по телефону можуть врятувати рідкісні мови, яким загрожує зникнення.
Нагадаємо, що минулого тижня глава Міносвіти Дмитро Табачник заявив, що влада може скоротити кількість уроків української мови та літератури. Радник Президента України Ганна Герман заявила, що "поки живі українці, житиме українська мова".