Крадіжки з помешкань залишаються одним з найпоширеніших видів злочинів. Щоб мінімізувати ризик втрати свого майна та коштів від дій ласих на чуже добро зловмисників, слід самим подбати про недоторканність житла.
Загалом же проникати в чужу оселю зловмисники можуть декількома способами. Наприклад, шляхом пошкодження внутрішнього замка, а також підбором ключів до замків. У такий спосіб, приміром, днями злодії пробралися до квартири 42-річного жителя Івано-Франківська, який звернувся в поліцію, виявивши крадіжку золотої каблучки та чималої суми грошей.
Часом же зловмисники на перешкоди у вигляді замків на вхідних дверях особливо не зважають, обираючи шлях зламування.
«Зоряним часом» для візиту непроханих гостей до чужої оселі є період з 9-ї до 14-ї години, коли господарі, як правило, знаходяться на роботі, а діти – у школах або ж дитячих садках. Професійні злодії роблять свою чорну справу не кваплячись, попередньо впевнившись, що у вибраній ними оселі нікого немає і не буде ще порівняно тривалий час. Зазвичай злодій, відчинивши двері квартири або будинку, впускає всередину співучасників злочину, і група починає неквапний обшук, який може тривати до декількох годин. Іноді зловмисникам вистачає й декількох хвилин, якщо вони одразу ж знаходять цінності та гроші, які господарі безпечно зберігають у найдоступніших та «найпопулярніших» місцях: у ящиках комодів, серед одягу в шафах, у книжках, під матрацами і т.п.
Квартирні крадіжки час від часу вчиняють і неповнолітні особи. І якщо раніше розповсюдженим способом проникнення до чужої оселі у підлітків був шлях через незачинену кватирку, то сьогодні неповнолітні зловмисники користуються зазвичай вільним доступом до чужого добра (незачиненими дверима), а також іншими способами.
Як уберегтися? У більшості випадків, як свідчить практика, злочинці використовують досить примітивні методи проникнення в чужу оселю. Часом навіть наявність в апартаментах дорогої системи безпеки не може зупинити досвідченого крадія. Однак, як засвідчують правоохоронці, дотримання найелементарніших правил безпеки може значно зменшити ризик побачити свою квартиру обібраною. А у випадку використання усього арсеналу захисних засобів, ваша оселя може перетворитись на справжню неприступну фортецю.
Двері, замки та вікна. Найкращий пасивний захист від непроханих гостей – надійні вхідні двері та замки. Потурбуйтеся про те, щоб до вашої оселі вели броньовані двері. Зверніть увагу на міцність дверної коробки, адже на практиці зустрічалися випадки, коли злодії, нестримно бажаючи потрапити до помешкання, просто зламували дверну конструкцію в цілому. Зверніть увагу й на надійність замків. Під час їх підбору порадьтеся зі спеціалістами. Корисно також встановити на дверях із внутрішнього боку ланцюжок-обмежувач. Якщо дозволяє планування, можна подумати й про тамбурний варіант на усьому поверсі. Проте, попереджають правоохоронці, краще, щоб двері до тамбуру були не «глухі», а мешканці квартир мали можливість бачити, хто бажає до них завітати.
Мешканцям перших поверхів слід продумати варіант встановлення на вікнах своїх квартир найпростіших решіток. Те ж саме стосується і жителів останніх поверхів, адже злодії досить часто проникають до оселі, спустившись по канату з даху багатоповерхівки.
Сигналізація. Там, де не допоможуть двері та решітки, вас і вашу оселю захистять пульти централізованого спостереження та державні охоронці. У квартирі чи будинку буде встановлено стандартну систему сигналізації, яка підключається до пульту відділення охорони. Головна вимога – наявність телефонної лінії. Можливо встановити автономну сигналізацію. Якщо злодій намагатиметься проникнути через двері або вікно, сигналізація спрацює.
Якщо ви від’їжджаєте. Залишаючи свою квартиру або будинок на декілька днів або тижнів, домовтеся із сусідами, щоб вони наглядали за вашою оселею і регулярно виймали кореспонденцію з вашої поштової скриньки. Попросіть когось із родичів навідуватися до вашого помешкання хоча б декілька разів на тиждень, періодично вмикаючи світло в кімнатах у вечірній час доби. Одним словом, потурбуйтеся про створення ілюзії присутності господарів під час вашої ж відсутності.
Побутова безпека. Звичайно, це найелементарніші правила безпеки, які ми маємо виконувати щоденно: залишаючи свою оселю, закривайте вікна, кватирки, балкони. Пам’ятайте, якщо ви загубили ключі від дверей, слід негайно змінити дверний замок.