Додаткову плату за здійснення платежів в «Ощадбанку» при розрахунках споживачів за газ спровокувала урядова постанова.
Дехто ще наприкінці минулого, а дехто уже на початку цього року зіткнувся з тим, що при оплаті в касах «Ощадбанку» за спожитий газ зі споживачів за так звану транзакцію (проведення платежу) додатково стягують три гривні комісії. Сума начебто й не велика. Але, зважаючи на теперішні ціни на газ, будь-яке здорожчання комунальних послуг більшість доведених до зубожіння і відчаю людей сприймають дуже болісно. Зрештою, коли з екранів телевізорів і динаміків радіоприймачів урядовці наввипередки запевняють, що роблять все, щоб зменшити фінансовий тягар комунальних платежів для населення шляхом надання пільг та субсидій, люди не розуміють, чому знову мають платити більше, і звинувачують у всьому газових олігархів. Та, виявляється, додаткову плату за здійснення платежів при розрахунках за газ спровокувала саме урядова постанова.
Не можуть більше
Газовики заявляють, що до впровадження додаткової плати при розрахунках за газ не мають ніякого стосунку, бо це так звана комісія банківських установ.
Річ у тім, що донедавна підприємства-газопостачальники платили «Ощадбанку» 1% від суми платежу при розрахунках споживачів за блакитне паливо. Це якраз і була ота «комісія» банківським установам за приймання і так зване проведення платежів за газ від населення. Але наприкінці вересня минулого року Кабінет Міністрів України видав постанову № 792 «Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ», відповідно до якої плату за надання банками послуг з приймання платежів від населення за газ зменшили з 1 до 0,3%. Тобто, дотримуючись вимог цієї постанови і діючи в чинному законодавчому полі, газопостачальне підприємство просто не може платити більші «комісійні» банкам за їхні послуги з приймання платежів від населення.
Змушені брати
Як повідомляв раніше директор «Івано-Франківськгаз-збуту» Юрій Пилипів, на виконання згаданої урядової постанови у жовтні минулого року підприємство направило «Ощадбанку» додаткову угоду про зміну розміру комісії до чинного договору, але натомість отримало від фінустанови відмову та повідомлення про неможливість подальшої співпраці на зазначених (тобто, визначених постановою кабміну) умовах.
Банкіри пояснюють: відповідно до вимог статті 53 Закону України «Про банки та банківську діяльність», не мають права встановлювати тарифи на свої послуги нижче рівня їх собівартості, в тому числі й на послуги з приймання комунальних платежів. Тому, знову ж таки виключно у межах чинного законодавства і з метою компенсації своїх витрат, змушені брати додаткову плату за так зване проведення транзакції, або, іншими словами, здійснення платежу. Тобто, комісія банківськими установами стягується не безпосередньо за розрахунки за спожитий газ, а за саму послугу проведення платежу, яку вони надають споживачам газу при оплаті за нього.
Місцеві поради
Міський голова Руслан Марцінків, якому іванофранківці теж почали скаржитись на додаткові платежі в «Ощадбанку» під час розрахунків за газ, на одній із нарад доручив комунальникам з’ясувати всі обставини цієї ситуації та спробувати її якось врегулювати. Однак, за словами директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою міськвиконкому Михайла Смушака, місцева влада на своєму рівні зробити цього не може. Тож він порадив іванофранківцям платити за комунальні послуги у тих банках, де менша комісія. Адже про її розмір банк чи платіжна система мають попереджати своїх клієнтів перед здійсненням платежу і споживачі можуть самостійно обрати спосіб оплати з прийнятними для себе умовами.