В сучасному суспільстві окрема людина чи певна організація дедалі частіше отримують змогу виграти грант. Проте процедура ця досить складна і потребує виконання цілої низки правил. Що таке грант, наскільки важливим є його здобуття і як саме його виграти?
Проректор з Міжнародних зв’язків Університету права ім. Короля Данила Галицького Тетяна Рудак розповідає, що Грант – це безповоротна фінансова допомога, яка надається певній установі, колективу або комусь індивідуально. Існує великий асортимент грантів, вони надаються науковцям на проведення певних досліджень, науково-освітнім установам для розвитку, індивідуальним особам, в тому числі й студентам. Наукові колективи або індивідуальні дослідники мають можливість отримати фінанси для проведення дослідження і таким чином здійснити свою наукову діяльність, можливо, навіть зробити науковий прорив. Окрім того, грант відіграє значну роль для своєрідного статусу науковця чи наукової установи в певному середовищі. Іншими словами – на даний момент дуже добре мати хорошу грантову історію, чи ми говоримо про університет, як науково-освітню установу, чи про кафедру, чи про окремого науковця.
За її словами, існує дуже великий перелік українських донорів – різного роду фондів, які надають гранти. В Україні особливого поширення набули гранти в соціальній сфері – неурядові організації, благодійні фонди мають великі можливості для отримання грантів на здійснення своїх соціальних чи громадських ініціатив.
В Україні особливого поширення набули гранти в соціальній сфері – неурядові організації, благодійні фонди мають великі можливості для отримання грантів на здійснення своїх соціальних чи громадських ініціатив
Міжнародні проекти також користуються великою популярністю, щоправда, тут одним з важливих моментів є володіння іноземною мовою.
"Виграти грант досить складно. Все залежить від того, який це грант і хто в ньому бере участь. У цій галузі досить висока конкуренція, тому необхідно мати оригінальний, актуальний і дуже добре написаний проект. Крім того, отримання гранту – це кропіткий процес, важливим у якому є дотримання дедлайнів та усіх інструкцій, які щоразу інші, залежно від грантодавця. Саме грантодавець прописує свої умови, під які зазвичай треба підлаштовуватися, а це досить важко. Також можна рухатися від протилежного: коли є готовий проект і під нього шукають певну програму", – наголошує Тетяна Рудак.
Сьогодні в різних організаціях, як державних, так і приватних, потрібні люди, які вміють знайти грант, прописати усі умови, уміють виграти його.
Дуже багато хороших проектів не здійснюються і не виграють значну фінансову підтримку через таку банальну річ, як неправильне заповнення аплікаційної форми, або ж інші формальності.
В університеті права ім. Короля Данила Галицького на офіційному сайті і на сторінці у Фейсбук часто публікують інструкції, як правильно написати заявку на грант, мотиваційний лист, резюме європейського зразка. Також тут проводять тренінги із залученням різних фахівців, які демонструють студентам, як правильно і як неправильно написати аплікаційну форму чи резюме, якими є типові помилки, чого слід уникати, на що варто звернути увагу для того, щоб ця заявка виглядала на рівні.
В навчальному закладі не роблять акцент тільки на наукових грантах, хоча й розглядають студентів, як майбутніх науковців. Викладачі приділяють багато уваги активістам, які мають намір працювати на різних посадах у громадянському суспільстві. Тетяна Рудак опікується усіма міжнародними зв’язками університету – університетами-партнерами за кордоном, спільними програмами, спільними магістерськими і докторськими програмами – будь-яким видом партнерських відносин.
"Мати такі стосунки надзвичайно важливо, адже студенти отримують можливість розширювати свій світогляд, дізнаються, як відбувається процес навчання за кордоном, можуть запозичити щось для себе, порівняти, зробити висновки. Вони стають більш конкурентноздатними для свого майбутнього професійного життя. Також студенти цікавляться волонтерськими програмами, роблять акцент на тому, щоб познайомитися з культурою інших країн, набути деяких практичних навичок і вдосконалити свою іноземну мову", – каже проректор з Міжнародних зв’язків Університету.
Процес розвитку міжнародних відносин дуже успішно рухається вперед, він передбачає набуття навичок спілкування з представниками різних держав, в тому числі й різних культур. І немаловажним для кожного студента є уміння виграти грант, щоб отримати кошти на розвиток своєї наукової діяльності.