Що має пам'ятати виборець у день голосування

Сьогодні, 25 жовтня в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Експерт Інституту виборчого права Любов Романів дає поради виборцям, які прийдуть на свої дільниці в день голосування.

Експерт закликає виборців бути пильними, оскільки новий закон про місцеві вибори, на жаль, не унеможливлює фальсифікацій.

— Передовсім, хто має право голосу на місцевих виборах і чи можна в день голосування включати до виборчого списку або виключати з нього виборців?

Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської та обласної ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають виборці, які на день їх проведення досягли 18 років та є дієздатними, належать до відповідної територіальної громади та проживають у межах відповідного виборчого округу — у цьому селі, селищі чи місті.

Однак існують певні нюанси для голосування тих виборців, які перебуватимуть 25 жовтня у стаціонарних лікувальних закладах (лікарнях). Якщо такий заклад розташований на території області, то виборці зможуть проголосувати з виборів депутатів обласної ради.

На виборах депутатів районної ради зможуть проголосувати тільки ті виборці, на території району яких розташована лікарня.
На виборах депутатів міської/сільської чи селищної ради та міського/сільського/селищного голови — тільки в тому разі, якщо лікувальний заклад розташований на території цього міста, села чи селища. Належність громадянина до територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається за його зареєстрованим місцем проживання.

Відповідно до частини 8 статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, а також особи, визнані судом недієздатними, та громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади та не мають права голосу на місцевих виборах.

Чинний закон про місцеві вибори не передбачає можливості тимчасово змінити місце голосування на місцевих виборах. Тому той, хто захоче в день голосування скористатися своїм правом голосу, зможе проголосувати лише на тій дільниці, до якої він належить згідно з «пропискою».

Окремо варто звернути увагу громадянам, що мають статус внутрішньо переміщених осіб — за відсутності постійної, а не тимчасової (на 6 місяців) «прописки» чинне законодавство про місцеві вибори не дає їм права голосувати на місцевих виборах у тому населеному пункті, куди вони переселилися.
У день голосування до списку виборців нікого не включють і нікого зі списку не виключають. Однак голова, заступник голови та секретар ДВК у день голосування можуть виправляти технічні описки та неточності в списку виборців у тому разі, якщо зрозуміло, що саме цього виборця включено у список. Це може бути неправильне написання прізвища, власного імені, по батькові, дати народження, номера будинку чи квартири.

— У який час можна прийти на дільницю і проголосувати?

— 25 жовтня 2015 голосування проводять з 8 до 20 години без перерви. Нагадаю, що Україна 25 жовтня о 4 годині ранку переходить на зимовий час. Тому не забудьте перевести стрілки ваших годинників на годину назад, щоб потім не чекати під виборчою дільницею.

— Які документи потрібно брати з собою на дільницю?

— Для того, щоб проголосувати на виборчій дільниці, обов’язково потрібно взяти паспорт громадянина України, оскільки саме цей документ посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця. Для осіб, які недавно набули стаж громадянства України, таким документом є тимчасове посвідчення громадянина України.

— Скільки бюлетенів отримають виборці?

— Залежно від населеного пункту, де зареєстровано місце проживання, виборець отримає різну кількість бюлетенів.
У містах обласного значення, а в нашій області таких міст є 6, ця кількість становитиме 3 бюлетені, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів міської ради;
— з виборів міського голови.
У містах районного значення, селах та селищах таких бюлетенів буде 4, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів районної ради;
— з виборів депутатів міської/сільської/селищної ради;
— з виборів міського/сільського/селищного голови.
Однак в окремих селах, які належать до міської ради, таких бюлетенів буде аж 5, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів міської ради;
— з виборів депутатів сільської ради;
— з виборів сільського голови;
— з виборів міського голови.

— Як правильно заповнювати бюлетень, аби не зіпсувати його?

— У виборчому бюлетені з виборів депутатів обласної ради, районної ради, міської чи сільської ради для голосування у територіальному виборчому окрузі потрібно зробити позначку «+» або іншу позначку, що засвідчує волевиявлення у квадратику проти назви місцевої організації партії, кандидата, закріпленого за цим округом (якщо такий буде).
Хочу особливо привернути увагу виборців до того, що у бюлетені потрібно робити тільки одну позначку: голосуючи за партію, ви голосуєте одночасно і за кандидата від цієї партії на вашому окрузі. В іншому разі, якщо буде від 2 і більше позначок, або не буде жодної позначки в бюлетені, такий бюлетень вважатимуть недійсним.
Аналогічно і у виборчих бюлетенях з виборів сільських, селищних, міських голів, старости села, селища позначка «+» чи інша, яка засвідчує волевиявлення виборця, ставиться у квадратику біля прізвища кандидата.

— Якщо виборець самостійно не може заповнити та вкинути в скриньку бюлетені з огляду на фізичні вади, то чи може хтось допомогти йому це зробити?

— Звичайно. Якщо внаслідок фізичних вад виборець не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, він з відома голови чи іншого члена дільничної комісії може скористатися допомогою іншої особи. Однак цією особою не може бути член комісії, кандидат, довірена особа кандидата, уповноважена особа місцевої організації партії чи спостерігач. Також виборець при пред’явленні відповідного посвідчення або за наявності фізичних вад, які не потребують документального підтвердження, має право з відома голови комісії чи іншого члена дільничної комісії доручити зробити це іншій особі, окрім названих вище.

— На торішніх парламентських виборах виборець мав право на заміну бюлетеня. Чи стосується це й цьогорічних місцевих виборів?

— Так. Ця норма збереглася і на цьогорічних виборах. Потрібно невідкладно звернутися з письмовою заявою до членів комісії, які видали бюлетень, з проханням видати інший. Інший виборчий бюлетень видають тільки в обмін на зіпсутий і тільки один раз (з певного виду виборів).
— Як ви вважаєте, чи унеможливлює новий закон про місцеві вибори фальсифікації і підкуп?Як, на вашу думку, пройдуть 25 жовтня вибори в Україні загалом і на Прикарпатті зокрема?

— На мою думку, не унеможливлює. Фальсифікації, мабуть що, будуть.