17:50, 28 лютого 2017 р.
За кордон на ПМП. Масштаби міграції на Прикарпатті
В останні роки ширяться розмови про шалену хвилю міграції, яка накрила країну в цілому та Західну Україну зокрема. Після 2014 року люди прагнули покинути країну з політичних причин, згодом — з економічних. 0342.ua вирішив з'ясувати, чи справді кількість прикарпатців, які вирішили змінити країну проживання, досягла критичного значення.
Перш за все, слід розмежувати поняття "трудова еміграція" та "виїзд за кордон на постійне проживання". Перше з них дійсно досягло колосальних масштабів, чи не в кожній родині на Франківщині є хтось, хто заробляє гроші на чужині. Проте, слід відмітити й те, що за даними соціологічних опитувань, від 75% до 85% трудових емігрантів хочуть продовжувати жити в Україні.
Ми запитали у читачів нашого сайту, чи хотіли б вони покинути Франківськ, якби випала така нагода. Серед тих, хто взяв участь у голосуванні, менше 10% планують виїзд за кордон:
Записати
Проте, нестабільна ситуація в країні змушує все більше людей замислюватися над зміною країни проживання. Про мотиви виїзду за кордон ми запитали Олю, франківку, як минулого року з родиною емігрувала до Польщі:
«Напевно, більшість людей вважають, що вирішальним мотивом переїзду до іншої країни є великі гроші. Проте у нашому випадку це швидше стабільність. Якщо людина працює на когось вісім годин, значить вона повинна заробляти певну суму, якої буде достатньо для оплати житла, харчування, одягу та відпочинку. Якщо працюватиме понад норму — її дохід збільшиться. Якщо ж працюватиме на себе, ще більше, її прибуток зростатиме пропорційно. В Україні ж, буває, працюєш понаднормово, і на себе, і на когось, проте не відчуваєш впевненості у завтрашньому дні. Це щодо праці. Не менш важливим фактором є комфорт у проведенні вільного часу. Приємно подорожувати по добрих трасах, накручувати десятки кілометрів по впорядкованих велосипедних доріжках, які переходять у захопливі маршрути лісистими берегами Одри — з вказівниками, розповідями про флору і фауну тої місцевості, скуповуватися у брендових магазинах без спекуляції та аргументації а-ля «а ви курс долара бачили», гуляти на впорядкованих дитячих майданчиках», — розповідає вона.
Тож скільки людей перетинає кордон не з метою заробітків, а для постійного проживання в іншій країні?
За даними, наданими Міграційною службою в області бачимо, що з 2013 року прослідковується ріст кількості емігрантів, проте він не є різким:
Снимок2
За словами речника Міграційної служби Вастля Гультайчука, найчастіше оформлюються на постійне місце проживання в Польщі та Чехії, третьою за кількістю оформлень йде Німеччина.
Проте, ці цифри не відображають повної картини масштабу еміграції, реальна цифра значно вища. Адже люди лишають країну в різні способи, тож дуже важко відокремити, з якою саме метою людина перетинає кордон.
Як повідомив 0342.ua заступник міського голови Богдан Білик, за неофіційними даними в період з 2012 по 2016 рр. з Прикарпаття на ПМП до інших країн виїхало близько 6 500 чоловік. Ці дані були отримані від візових агентств та турфірм, але вони не є остаточними.
«Багато українців намагаються оформити громадянство, вже потрапивши до цієї країні. Наприклад, ті, хто має на меті залишитися на ПМП в Польщі, роблять робочу візу, і вже там вдаються до послуг численних агентств, що спеціалізуються на оформленні карти побиту (karta pobytu). Цей документ підтверджує законність проживання в даній країні. Також багато молодих людей вступають в закордонні ВИШі з метою отримання посвітки на проживання», — роз'яснює ситуацію Роман Паньків, керівник консультаційного візового центру "Idea Visa".
Ось за якою схемою з України виїхала вже знайома нам Оля:
«Чоловік працював на одній з місцевих фірм, водночас підшукував житло, яке було б комфортне для родини. І одного травневого дня ми з дочками, віку 11 місяців та 4 рочки, вирушили до Польщі «на закупи» — з шопінг-візами на три місяці. Час пробіг неймовірно та цікаво, ми пізнавали нову країну, її мальовничі місця, а заодно призвичаювалися до мови, нового ритму життя. Наприкінці літа прийняли рішення залишитися на довше. Для цього підготували відповідний пакет документів — перебування в Польщі на підставі возз'єднання сім'ї. Щоб подати заяву, довелося зустріти схід сонця над Одрою під вроцлавським ужендом праці — чергу потрібно займати дуже рано. Проблем щодо отримання документів немає, єдине — довгі терміни очікування на відповідь, до півроку, оскільки у воєводстві Дольнослонькому дуже багато іноземців бажають отримати право на працю та проживання — так званий "побит тимчасовий"», — говорить Оля.
Тож, як бачимо, на Прикарпатті міграція збільшується. Проте, слід зважати на те, що перетнути кордон на деякий час і обірвати всі зв'язки з Батьківщиною — дві різні ситуації, і на останнє готові не всі.
Читайте також: Еміграція буває різна. В Івано-Франківську обговорили проблему торгівлі людьми
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
17:57, 7 січня
10:34, 10 січня
16:56, 17 січня
17:57, 7 січня
10:34, 10 січня
live comments feed...