17:08, 30 серпня 2016 р.
Рівень води в Бистриці може впасти до історичного мінімуму. Думка експерта
На Прикарпатті міліють ріки. До списку річок, рівень води у яких може впасти до історичного мінімуму, внесли і Бистрицю Солотвинську, яка "живить" Івано-Франківськ.
"Ситуація зі зневодненням карпатських річок приведе до зникнення питної води в криницях і може перетворити Прикарпаття на пустелю", – еколог Володимир Красноштанов.
Повідомлення про оміління річок Свіча – с. Мислівка; р. Сукель – с.Тисів; р. Б.Солотвинська – м. Івано-Франківськ та р. Лужанка – с. Гошів – з'явилося на сайті ОДА серед щоденної інформації управління з надзвичайних ситуацій, – повідомляє 0342.ua.
Які масштаби екологічної загрози оміління карпатських водойм, кореспондент 0342.ua поцікавився у франківського еколога Володимира Красноштанова.
"Загроза оміління є не тільки на Бистриці. Така ситуація зі всіма ріками на Прикарпатті. Нещодавно повернувся з Верховинщини, де місцеві жителі казали мені, що не пам'ятають такого мілководного Прута, як є зараз. Аналогічно і Дністер", – розповідає еколог.
І зауважує, що до оміління річок призвели кілька факторів: менше опадів, безконтрольна вирубка карпатського лісу і руслоочисні роботи, які збільшують швидкість течії річки.
"Руслорегуляторні роботи – це якийсь екологічний нонсенс. Течію ріки взагалі справляти не можна, вона повинна текти так, як хоче. Я вже мовчу про те, що такими роботами знищують місцерозташування рибозимувальних ям, загалом порушують природнє середовище риб, які в результаті не мають де нереститися", – пояснює Володимир Красноштанов.
Подвійний нонсенс карпатського екологічного питання ще й у тому, що гроші на руслоочисні роботи виділяються з обласного екологічного фонту, а шутр використовують не для регулювання русла ріки, а нагло, прикриваючись дозволами і документами, збувають за комерційним тарифом підприємцям.
"Оміління річок говорить про те, що падає рівень води у людських криницях, адже підземний водоносний горизонт живиться за рахунок річок. Відповідно, якщо падає рівень води там, то й у криницях люди води не досягають. Того року на Косівщині місцевим довозили питну воду машинами. Печальна ситуація з водою в криницях і в Тисменицькому, Калуському районах, та й загалом по цілому Прикарпатті." – Додає Крастоштанов.
І наголошує, що в області катастрофа й з очисними спорудами.
"Гордість нашого краю – гора Говерла, там очисні споруди на 100 кубів не працюють роками і весь брут тече у Прут. Відповідно збільшується концентрація забруднень. Розумієте, якщо річка мілітиме, а концентрація нечистот збільшуватиметься, то самі проведіть паралелі, яку якість питної води ми матимемо за кілька років".
Руслоочисний бізнес на сотні мільйонів гривень дійшов до епогею чиновницького бажання збагатитися, коли руслоочисні роботи дозволили проводити на ланшафтному заповіднику – річці Лімниця.
Красноштанов проводить паралелі між аномальним потеплінням і омілінням річок.
"Одна з ознак опустелювання – рязюча різниця між нічною і денною температурою, фіксування режиму зниження опадів і нетипово висока температура для регіону. Цього літа маємо +34⁰С. Такої жари я не спостерігав ще з 1959 року. Всі три показники доводять те, що кліматичні зміни в нашому регіону вже наступили".
На повідомлення про зниження рівня води в кількох річках області відреагувала й активістка Наталія Сербин, опублікувавши в себе на фейсбук-сторінці повідомлення:
Безымянный3
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
16:38, 10 січня
11:34, 16 січня
5
19:29, 16 січня
66
live comments feed...