• Головна
  • Групи смерті в соцмережах: як батькам розпізнати небезпечне захоплення підлітка
12:33, 17 грудня 2016 р.

Групи смерті в соцмережах: як батькам розпізнати небезпечне захоплення підлітка

Вже тиждень країна обговорює самогубство 15-річної дівчинки з Маріуполя і хвилю підліткових суїцидів, яка почалася півроку тому в Росії і тепер докотилася до України. Журналісти розповіли, що важливо знати батькам, щоб 15-річна дівчинка з Маріуполя була останньою жертвою смертельних соцмереж.

Нагадаємо, 7 грудня Вілена наклала на себе руки, викинувшись з 13-го поверху. Як пізніше з'ясували правоохоронці, цей вчинок дівчинка вчинила за підбурювання суїцидальної групи в «ВКонтакте». Адміністратори цієї спільноти готували підлітків до самогубства, видаючи завдання «квесту», в якому діти повинні були наносити собі каліцтва за зростанням. Апогеєм небезпечної «гри» ставало самогубство.

І хоча організатори подібних груп вміло підштовхують дітей до непоправного, вберегти їх від такого кроку можна, вважають експерти, — пише 0342.ua з посиланням на Вісті.

Як розпізнати небезпечну групу

Логотип: знаки богів і ножі

У кожної групи «смерті» є свій логотип. Найчастіше це символіка богів — дитина, думаючи, що він частина чогось важливого, ритуального і доступного обраним, сприймає логотип як татем, який дає йому за умови виконання інструкцій могутність і безкарність. Зображення ножів, лез, бритви, шрамів, надрізів і крапель крові на білому тлі — всі ці картинки також рясніють на сайті, привчаючи дітей до думки про смерть і страждання.

Групи смерті в соцмережах: як батькам розпізнати небезпечне захоплення підлітка, фото-1

Картинки і фото в сірому, чорному і червоному кольорі

Сумні фотографії в сірих тонах, тривожні червоно-чорні малюнки гнітюче впливають на психіку. При їх розгляданні дитяча психіка входить в стан депресії, замкнутої кімнати, з якої немає виходу.

Чорний колір — це загадковість, міфічність, тому привертає підлітка і пробуджує юнацький максималізм, навіюючи: щоб потрапити на «білу» сторону буття, потрібно пройти через «чорне».

Сірий колір — це страх втрати, меланхолія і депресія. Розглядаючи сірі картинки, підліток все більше впевнюється в думці, що його життя безбарвне, безперспективне і марне.

Червоний колір спонукає до імпульсивних дій без обдумування. А в поєднанні з чорним пробуджує егоїзм, коли підліток готовий на «революцію», нехай навіть ціною власного життя. Багато віртуальних ігри, в яких героя вбивають, а після перезавантаження він оживає, намальовані саме в цих тонах. Дитина вже не бачить різниці між реальним і віртуальним світом і свою смерть сприймає як пригоду, після якого можна почати все заново.

Засилля слів на літеру «С»

У закликах і постах таких груп багато слів на літеру «С». Цей прийом — техніка «стресового слова»: такі слова, як «смерть», «самогубство», «страх» і т. п. ховаються між іншими словами, що починаються на букву «С». Таким чином, дитина швидше звикає до втрат, які насправді мали б її лякати; для неї це стає нормою, частиною життя, а значить, його простіше підштовхнути до незворотних дій.

Фото рейок, відпливаючого пароплава, людини, що віддаляється в приглушених сірих тонах нав'язують підліткам думки, що все в житті тлінне, близькі люди завжди йдуть і діти залишаються одні.

Психоделічна музика

Такі групи постійно поповнюються психоделічної музикою (найпоширеніші — Psynergy Project, Twisted Mind, Beatroots і т. д), в якій біт не співпадає з біоритмами людського організму, вганяють свідомість підлітка в депресивний транс, і ним в такому стані дуже просто керувати.

Рясність фраз про безглуздість життя

При цьому фрази про самотність в цьому світі, біль і розчарування в людях замасковані під цитати відомих авторитетних людей або слова священиків. Наприклад: «Ви все-таки людина, і я людина, а людиною бути — це відчувати біль» — Марина Цвєтаєва; «Люди і створені для того, щоб мучити один одного» — Ф. Достоєвський; «Я хочу стати людиною!» «Все, що гріховне, що несправжнє, — це тимчасове, це підробка, це смерть!» - Протоієрей Андрій Лемешонок.

А заклики до смерті вуалюються за красивими філософськими віршами. Наприклад: "о 4:20 кити не прокинуться, В тихому будинку не чекає їх світанок. Зірки з неба на даху проллються. Граєш зі мною? - Чекаю відповіді".

У хештегу — символічні слова

Наприклад, «# морекітов», «# тіхійдом», «# Мертві душі», «# ня, поки» і т. п. — це логотипи груп самогубців. Також можуть бути хештеги f57, f58, d28 і т. п., де зазвичай назви таких груп прописуються за алгоритмом: буква — з неї починається ім'я адміністратора, цифра — його порядковий номер самогубства.

Дитина вступила в небезпечну спільноту в соцмережах: чотири тривожних сигнали

1. Дитина різко стає слухняною, але «відчуженою»

Якщо з першого класу підліток дружив з Петром з сусіднього під'їзду і у нього була компанія в класі, а тепер коло друзів, а головне — інтересів, різко змінився (протягом 3-5 днів), це тривожний дзвіночок. Особливо якщо зміни супроводжуються «просвітленням»: підліток стає відстороненим від реального життя і починає погоджуватися з усім, що йому говорять. Адже вважає, що все, що відбувається — неважливо, а головна мета його життя — в віртуальному співтоваристві, де він нарешті зрозумів сенс життя і знайшов однодумців.

2. У нього змінюється режим дня

Ще тривожні сигнали, що вказують на те, що ваша дитина могла потрапити під вплив небезпечної групи, — зміна розпорядку дня (став вечеряти в кімнаті, змінює час відвідувань секцій) і неабияка пунктуальність в його дотриманні. Особливо якщо за комп'ютер дитина сідає в один і той же час (незважаючи ні на що). Адміністратори таких груп встановлюють над підлітком контроль, виховуючи в ньому сліпе підпорядкування: вказується час, коли в неї повинні входити учасники-однодумці.

А коли в онлайн-просторі одночасно багато дітей, незадоволених життям, настрій «життя — біль» легше підтримувати і вселяти ідею «зроби те-то — і тобі буде добре». Відвідування групи стає ритуалом — чимось важливим, забороненим і необхідним: отримати недозволене і відчути себе одним з обраних — дуже важливо для підлітка. Таким чином, дитині прищеплюється стадний інстинкт, а, як відомо, натовпом простіше керувати.

3. Підліток млявий і постійно не висипається

Якщо відбій у дитини в звичайний час, а вранці його не можна добудитися в школу — це ознака фізичної і нервової виснаженості: він не висипається. У завданнях соціально небезпечних груп бувають такі, які потрібно виконувати між 4:00 і 5:00 (є групи «Розбуди мене о 4:20»), тобто в досвітовий період. У завданнях таких груп дитина повинна зробити фотографію саме в цей час, поставити лайк якомусь посту в групі, прокоментувати запис адміністратора і т. д.

Цей час обрано спеціально: по-перше, пробудження вночі стомлює дитину і тому вона швидко втомлюється, стає дратівливою і, що потрібно творцям небезпечних сайтів, розчаровується в житті. По-друге, в досвітній період організм, налаштовуючись на пробудження, виробляє адреналін, тому підйом в цей час викликає тривожність і страх про майбутнє.

4. Активні постійно повторювані малюнки

У всіх підлітків поведінка — демонстративна: вони хочуть, щоб їх дії були помічені і оцінені (не завжди позитивно). Тому, захопившись чимось, підлітки починають це демонструвати в малюнках. При цьому у дитини, яка потрапила під вплив небезпечних груп, з'являються невластиві раніше зображення, пов'язані з його новою «ідеологією», які він активно демонструє, не ховаючи. Тривожними сигналами вважаються малюнки метеликів — вони живуть тільки один день, і китів (вони від відчаю викидаються на берег). Це символіка суїцидальних груп.

kjj1 (1)

kjj1 (1)

Недобрий знак, якщо в малюнках є цифри — 57, 58, назви груп в «ВК», що підштовхують до суїциду, або 50 — назва книги «50 днів до мого самогубства». Також можуть бути і інші цифри. Важливо, що вони повторюються на малюнках дитини (на останніх аркушах зошитів, на руках у вигляді «татуювань», на шкільному приладді і ін.). Цифри присвоюються адміністраторами групи новим учасникам, щоб вбити в них індивідуальність. Адже людина, що не має імені і прізвища, — це безлика істота, лише цифра без власної позиції і зайвих питань і ініціативи. А значить, їм легко управляти. І ця цифра — порядковий номер самогубства.

Підліток готовий накласти на себе руки: ознаки

1. Сумні думки в постах на сторінці в соцмережі

Якщо у дитини виникли суїцидальні думки, він їх неодмінно озвучить (пам'ятаємо, підлітки — демонстратори). Спочатку на сторінці в соцмережах — там, як йому здається, «цифрове плем'я» — його однодумці, які його розуміють, на відміну від «предків».

Переглядайте сторінки дитини (але так, щоб він цього не бачив — тоді не стане ховатися і приховувати свої інтереси в Мережі). Побачивши фрази «Мій час скоро прийде», «Я обіцяю, що зроблю Це» і т. п., відразу поговоріть з дитиною. Але не варто прямо говорити, що ви «моніторите» його сторінку. Почніть розмову про те, що є групи, якими керують адміністратори — це спеціально навчені люди, вони маніпулюють слабкими, розгубленими дітьми його віку. Робіть акцент на слові «маніпулятор» — підлітки не терплять, коли опиняються в ролі «маріонетки». Підіть на хитрість і розпитайте його про те, чи знає він, як розпізнати людину, схильного до суїциду. Дізнайтеся, чи немає в його суспільстві таких (зазвичай думки про самогубство — це масова ідея, яка осягає дітей цілими компаніями).

2. З'явилися каліцтва на тілі (подряпини, надрізи)

У суїцидальних групах влаштовують так званий квест за зростанням. Спочатку їм дають завдання подряпати, порізати себе і викласти фото каліцтв в Мережу, потім — вбити якусь тварину і знову ж сфотографувати. Підлітки йдуть на це через аутоагресію, яка виникає внаслідок образи на оточуючих, але яку вони не можуть виплеснути в соціум. Таким чином, злість вони зганяють на собі, заглушаючи душевний біль фізичною. А «квест» підводить їх до межі, прибираючи страх смерті.

Спровокуйте сварку, в якій ваше чадо зможе виговоритися.

Не карайте його, навіть якщо звинувачення дитини будуть несправедливими і образливими для вас. Кожну обвинувальну фразу дитини продовжуйте: «Ти для мене дуже важливий, ти мені дуже потрібен, я чую, що ти ображений, я розумію твою реакцію...» Головне — дати дитині виплеснути все те, що накопичилося у неї всередині. Тоді агресія, спрямована на самого себе, зменшиться, плюс він зрозуміє, що для когось на землі він все-таки важливий і потрібний.

Групи смерті в соцмережах: як батькам розпізнати небезпечне захоплення підлітка, фото-3

3. Починає роздаровувати речі

Задумавши накласти на себе руки, підліток хоче, щоб про нього пам'ятали, говорили, плакали, коли його не стане. У цьому випадку він намагається залишити «слід», роздаровуючи свої речі, причому найулюбленіші. Якщо ви помітили, що у дитини стали зникати речі або він сам приносить вам зібрані пакети з раніше улюбленим одягом, книгами, ігровими приставками з проханням роздати знайомим, — насторожіться. Зазвичай діти в цьому віці — власники, і навіть якщо їм не потрібні книги, вони зберігаються як пам'ять про дитинство.

Не дозволяйте йому розлучатися з речами — це може утримати підлітка від суїциду. І розкажіть випадки про себе, в яких ви пройшли через труднощі в його віці. Крім того, розповідайте історії з хорошим кінцем з життя його однолітків (яких він знає). Для підлітків єдиний авторитет — ровесники і історії з їхнього життя. Інформацію можна брати з Інтернету, ЗМІ або телебачення. Тільки «підсовувати» такі матеріали потрібно між іншим. Наприклад, ви прийшли з роботи, почніть розмову про те, що ви жахнулися від того, що відбувається в світі, і не уявляєте, що з вами сталося, якщо б з вашою дитиною сталося таке. Виведіть дитини на діалог: покажіть йому статтю в газеті і запитайте, чи знав він про загибель 15-річної дівчинки з Маріуполя і що він щодо цієї теми думає.

4. Відкрито заявляє про свою швидку смерть

У розмові підлітка часто проскакують фрази «Що б ви зробили, якби я помер?», «Що б ви сказали на моїх похоронах?», «Цікаво, красивою я була б у весільній сукні в труні?»

Такі фрази — явний індикатор суїцидальних думок. Діти хочуть дізнатися, як будуть вести себе оточуючі, якщо їх не стане, щоб потім перевірити, часто до кінця не усвідомлюючи, що «воскресіння» не буде. Важливо відразу ж показати дитині, що мерці не можуть виглядати добре і комусь подобатися — покажіть їм відео з похорону, фото самогубців і тих з них, кого знайшли не відразу. Звичайно, це картини не для людей зі слабкими нервами, але страхотерапія дієва. Розкажіть, що рідні в траурному одязі, які будуть плакати біля труни — це жахливо. А ворогам, яким він хоче щось довести, буде все одно. А може, вони ще й посміються, адже вони залишаться живі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #Тихийдом #суїцидпідлітків #щоробитибатькам
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...